Sıcak ve ılık mevsimlerin sebzesi olan biber, ılık bölgelerde tek, sıcak bölgelerde çok yıllık bitki özelliği gösteriyor.

Yetiştirilirken erken devrelerde daha fazla sıcaklığa ihtiyaç duyuyor. Vejetasyon sürecinde sıcaklığın 15 derece olması öneriliyor.

Optimum sıcaklık için 18 ile 26 derece arası işaret ediliyor.

Biberlerin 15 derecenin altında ve 32 derecenin üstünde verimi düşüyor. 35 derecenin üstünde sıcaklıkta ise büyümesinin neredeyse durduğundan bahsediliyor.

Yüksek sıcaklık, biberin acılaşmasında da etki gösterebiliyor. Donlara karşı oldukça hassas bir bitki olan biber, -2, -3 derecede ise hayatını kaybediyor.

Bu nedenle ekinlerin dondan korunması, biber yetiştiriciliği için önem arz ediyor.  

Biber yetiştiriciliği için toprağın %60 ile 70 oranında nemli olması gerekiyor. Hava sıcaklığının 24-25 derecede olduğu, ışık alan bölgelerde biberler kolaylıkla yetişiyor.

Sera yetiştiriciliği söz konusu olduğunda, nem oranı %70-75 civarında tutuluyor. Biber toprak açısından seçici bir bitki olarak tanınıyor. 

Organik madde açısından zengin, tınlı, tınlı kumlu, su tutma kapasitesi iyi, çabuk ıslanan, derin, geçirgen, iyi drenajlı topraklarda rahatlıkla biber yetiştiriciliği yapılıyor.

Kumlu tınlı toprak seçimi, erkenciliğe zemin hazırlayabiliyor. Çok ağır, killi, çok su tutan kumlu toprakların ise biber tarımına kesinlikle uygun olmadığının altı çiziliyor.

Toprak Ph’ının 5.6 - 6.8 arasında olması tercih ediliyor. PH daha yüksek olduğunda topraktaki P, Fe, Mn, Zn, Cu gibi minerallerin bibere ulaşması zorlaşıyor.

Düşük olması ise yetişmeyi engelliyor.